Aleksander Gierymski - obrazy

Produktów w kategorii: 14

Zobacz jako Siatka Lista
Ustaw kierunek malejący
na stronę

Produkty 14

Zobacz jako Siatka Lista
Ustaw kierunek malejący
na stronę

Produkty 14

aleksander gierymski 

Urodzony w 1850 roku w Warszawie wybitny polski malarz, przedstawiciel realzimu i prekursor impresjonizmu.

Jego pierwsze znane obrazy tj. Austeria rzymska i Gra w mora powstawły w latach 1873-1874 w Rzymie. Podczas pobytu we Włoszech studiował tamtejsze malarstwo i intensywnie pracował nad doskonaleniem swojego rzemiosła artystycznego – tam też powstał obraz W altanie, zapowiadający imresjonizm.

Najważnieszy okres twórczości artysty przypadł na lata 1879-1888, kiedy przebywał i tworzył w rodzinnej Warszawie. Podczas pobytu w Warszawie artysta wynajmował pracownię przy ul. Zgoda, a wieczory spędzał w cukierni Parraviciniego, która była miejsce spotkań artystów i literatów. Mimo tego, że czas spędzony w Warszawie był dla artysty okresem biedy, głodu i samotności okazał się dla niego najbardziej płodnym twórczo.

Aleksander Gierymski zmarł w 1901 roku, we Włoszech gdzie spędził ostatnie lata swojego życia. Do najważniejszych dzieł należą m.in. Opera parsyka w nocy, Scena sądu z Kupca weneckiego oraz Żydówka z pomarańczami.

Ta ostatnia postać była szczególnie bliska artyście, wielokrotnie powracał do niej w szkicach i rysunkach – ostatecznie stała się bohaterką jedno z jego najsłnniejszych obrazów. Gierymski często powracał do tego samego tematu dzieła, tak było też w tym przypadku, namalował drugą wersję obrazu pod tytułem Żydówka z cytrynami. Oba dzieła są niemal identyczne, różnią się jednak znacznie tonacją kolorystyczną.

Twórczość Aleksandra Gierymskiego stanowi niesamowitą artystyczną opowieść o Warszwie XIX w, ukazującą jej mieszkańów, nędzę ale też piękno i melancholię.

W naszej ofercie znajdą Państwo najlepsze reprodukcje obrazów Aleksandra Gierymskiego, jak i jego najznakomitsze dzieło Żydówkę z pomarańczami w formie pocztówki.