Paul Gauguin - obrazy

Produktów w kategorii: 41

Zobacz jako Siatka Lista
Ustaw kierunek malejący
na stronę

Produkty 1-15 z 41

Strona
Zobacz jako Siatka Lista
Ustaw kierunek malejący
na stronę

Produkty 1-15 z 41

Strona

 

Malarz, grafik i rzeźbiarz związany z ruchem postimpresjonistycznym i symbolistycznym. Studiował u Camille Pissarro i udoskonalił swój styl artystyczny wśród innych awangardowych artystów w Pont-Aven w Bretanii. W 1888 roku Gauguin przeprowadził się do Arles na południu Francji, aby dołączyć do swojego przyjaciela Vincenta van Gogha na dwa miesiące, podczas których malowali razem. W 1891 r. Gauguin wyrzekł się wartości miejskich i podróżował, mając nadzieję poznać kulturę i miejsce niezniszczone zachodnimi ideałami i priorytetami; te podróże zainspirowały odważny, nowy styl w jego dziełach.

Urodził się w 1848 roku w Paryżu. W wieku trzech lat wraz z rodziną przeprowadził się do Limy, powróciło do Francji cztery lata później. Młody Gauguin pracował jako makler giełdowy w Paryżu, zanim rozpoczął karierę w malarstwie. Jego wczesne prace były wyraźnie zadłużone impresjonizmowi, ale Gauguin wkrótce zerwał ze stylem. Po przeprowadzce do wioski Pont-Aven w regionie Bretanii we Francji artysta zaczął przedstawiać miejscową ludność bretońską w charakterystycznym stroju, co widać w jego pracy Wizja po kazaniu (1888). Gauguin spędził 9 tygodni, mieszkając i pracując obok Vincenta van Gogha w prowansalskim mieście Arles. Rozczarowany Francją Gauguin wyruszył na Tahiti i sąsiednie wyspy, gdzie z niesławą podjął się miejscowych kobiet, malując je nago w tajemniczych scenach. Gauguin zmarł 1903 roku w Atuonie na Polinezji Francuskiej w wieku 54 lat.

Znany ze swojego innowacyjnego zastosowania koloru, Gauguin często używał różnych odcieni do przekazywania emocji, zamiast reprezentować naturę taką, jaka naprawdę istniała. Jedna z jego najbardziej znanych prac z lat 90. XIX wieku to Skąd przyszliśmy? Kim jesteśmy? Dokąd idziemy? (1897). Symbole i obrazy, które mają być czytane od prawej do lewej, przedstawiają etapy życia i życie pozagrobowe.

Dziś prace artysty odbywają się w zbiorach Musée d'Orsay w Paryżu, Nowym Jorku, Petersburgu i Londynie.

Zachęcamy też do zapoznania się z innymi dziełami z kategorii reprodukcje malarstwa.