Caspar David Friedrich - obrazy

Zobacz jako Siatka Lista
Ustaw kierunek malejący
na stronę

Produkty 11

Zobacz jako Siatka Lista
Ustaw kierunek malejący
na stronę

Produkty 11

Caspar David Friedrich reprodukcje obrazów na płótnie 

Wzorowa i jedna z najważniejszych postaci niemieckiego romantyzmu. Friedrich znany jest głównie ze swoich obrazów zimowych lub jesiennych pejzaży i architektury gotyckiej. W jego dziełach przedstawione są równie często statki, pojedyncze, samotne postacie, światło ukazujące ezoteryczne symbole śmiertelności i ulotności. Jego najbardziej znany obraz to Wędrowiec nad morzem mgły (1818), odwrócona tyłem do widza postać pogrążona w kontemplacji.

Traumatyczne przeżycia z dzieciństwa prześladowały Friedricha przez całe życie, śmierć matki i rodzeństwa miały wpływa na jego twórczość nacechowaną melancholią i smutkiem, oraz religijnym duchem. Niemiecki malarz wierzył, że każde zjawisko w przyrodzie posiada duszę, starał się to ukazać w swoich dziełach. Pejzaże uchwycone w różnych miejscach i porach dnia, neogotycka architektura były dla artysty symbolem nadziei. Jego dzieła cieszyły się niezwykłą popularnością, kupowane były przez niemiecką rodzinę królewską, cara Mikołaja I z Rosji. Jednak nie trwało to długo, po 1830 roku. zainteresowanie jego twórczością jak i samym romantyzmem osłabło, doprowadzając artystę do coraz większej samotności problemów psychicznych. Częściowo sparaliżowany, żył w biedzie kiedy zmarł w 1840 roku w Dreźnie.

Twórczość Friericha wpłynęła a na kilka pokoleń artystów. Dziś jego prace znajdują się w Petersburgu, Art Istitute w Chicago, Luwrze oraz Londynie.

W naszym sklepie znajdą Państwo reprodukcje najznakomitszych dzieł niemieckiego, romantycznego artysty, m. in. Opactwo w dębowym lesie, Pejzaż Zimowy czy arcydzieło Wędrowiec w morzu mgły