Edouard Manet - obrazy

Produktów w kategorii: 4

Zobacz jako Siatka Lista
Ustaw kierunek malejący
na stronę

Produkty 4

Zobacz jako Siatka Lista
Ustaw kierunek malejący
na stronę

Produkty 4

Francuski impresjonistyczny malarz, który wywarł znaczący wpływ na bieg sztuki zachodniej. Jego zastosowanie oświetlenia przedniego, pociągnięć pędzla impasto i przedstawień współczesnych scen wzbudziło kontrowersje w XIX-wiecznym paryskim świecie sztuki - tak powstały obrazy Maneta.

Obrazy i reprodukcje Maneta

Urodził się 1832 r. W Paryżu. Dorastał w burżuazyjnej rodzinie. Pomimo życzeń ojca, aby został oficerem marynarki, Manet wszedł do pracowni malarza Thomasa Couture'a. Najbardziej wpływowe doświadczenie ze sztuką miał podczas wizyty w Hiszpanii i Holandii, gdzie zobaczył dzieła Diego Velázqueza, Francisco De Goyi i Fransa Halsa. Z tych wcześniejszych malarzach Manet zaczerpnął stosowanie skróconych pociągnięć pędzla i uproszczonych form na obrazach. W 1863 roku jego obraz Śniadanie na trawie został odrzucony z oficjalnego Salonu i powieszony w Salonie de Refuses, gdzie spotkał się z pogardą zarówno opinii publicznej jak i dziennikarzy. Choć na początku spotkał się z krytyką, pod koniec lat 70. XIX wieku jego prace były chwalone zarówno przez Salon, jak i jego rówieśników. Manet zmarł w 1883 r. w ceremonii pogrzebowej wzięli udział znani m.in. Claude Monet, Edgar Degas, Paul Cézanne. Dziś prace artysty znajdują się między innymi w zbiorach Metropolitan Museum of Art w Nowym Jorku, National Gallery of Art w Waszyngtonie, Musée d'Orsay w Paryżu i w Berlinie.

W naszym sklepie znaleźć można bogatą ofertę dzieł francuskiego impresjonisty, w tym m.in. Śniadanie na trawie, w którym mitologiczny motyw nagiej nimfy artysta przeniósł w ówczesne realia.

 

Zachęcamy też do zapoznania się z innymi dziełami z kategorii reprodukcje malarstwa.