Teodor Axentowicz - obrazy

Produktów w kategorii: 6

Zobacz jako Siatka Lista
Ustaw kierunek malejący
na stronę

Produkty 6

Zobacz jako Siatka Lista
Ustaw kierunek malejący
na stronę

Produkty 6

Teodor Axentowicz reprodukcje obrazów Teodor Axentowicz ur. 13 maja 1859 w Braszowie, zm. 26 sierpnia 1938 w Krakowie – polski malarz, rysownik i grafik pochodzenia ormiańskiego, profesor i rektor Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie.

Reprodukcje obrazów Axentowicza


Axentowicz zdobył uznanie jako portrecista, malarz pięknych kobiet (m.in. Portret damy w czarnej sukni (1906) oraz autor scen rodzajowych pokazujących obrzędy i obyczaje Hucułów (cenione prace: Pogrzeb Huculski (1882) i Kołomyjka (1895). W latach 1911–1912 wykonał według olejnego szkicu z 1900 r. kompozycję Poselstwo polskie u Henryka Walezego.

Kim był Teodor Axentowicz?


Malarz zajmował się także grafiką ilustracyjną i projektowaniem plakatów wystaw. Był autorem projektu witraża dla katedry ormiańskiej we Lwowie (1895). Teodor Axentowicz był również współzałożycielem towarzystwa Miłośników Historii i Zabytków w Krakowie oraz wiedeńskiej „Secesji” (Secession) i Stowarzyszenia Narodowego Sztuk Pięknych we Francji. W 1906 r. abp Józef Teodorowicz zaprosił Teodora Axentowicza i jego przyjaciela z Akademii, Józefa Mehoffera, do udziału w pracach nad renowacją katedry ormiańskiej we Lwowie. Propozycję poparł komitet przebudowy świątyni. Axentowiczowi zaproponowano zaprojektowanie nowego ołtarza z marmuru oraz mozaiki w absydzie centralnej i ambony. W 1998 roku w Muzeum Narodowym w Krakowie odbyła się wystawa monograficzna Artysty. Towarzyszył jej wyczerpujący katalog.

Zachęcamy też do zapoznania się z innymi dziełami z kategorii reprodukcje malarstwa