Karl Friedrich Schinkel - obrazy

Produktów w kategorii: 8

Zobacz jako Siatka Lista
Ustaw kierunek malejący
na stronę

Produkty 8

Zobacz jako Siatka Lista
Ustaw kierunek malejący
na stronę

Produkty 8

  Karl Friedrich Schinkel ur. 13 marca 1781 w Neuruppin, zm. 9 października 1841 w Berlinie – niemiecki architekt, urbanista, projektant i malarz, jeden z wybitniejszych twórców klasycyzmu.

Karl Friedrich Schinkel i jego obrazy


Początkowe działania malarskie Karla Schinkla pozostawały pod wpływem prac Friedricha Gilly’ego – Schinkel malował głównie pejzaże. W pracach malarskich Schinkel częściowo rozwijał rozwiązania architektoniczne, które później wykorzystywał w swoich projektach. Jego obrazy często ukazywały miasta idealne. Na berlińskiej wystawie sztuki w 1810 Schinkel przedstawił litografię Gotycka katedra za drzewami. W 1811 został członkiem Królewskiej Pruskiej Akademii Sztuki. W najbardziej monumentalnym obrazie Spojrzenie na złoty wiek Grecji (1825), Schinkel przedstawił naturę i działalność człowieka w pełnej harmonii. Obraz był prezentem ślubnym od miasta Berlina dla księżniczki Luizy. Od czasów II wojny światowej uważany za zaginiony. Obecnie, obrazy Schinkla znajdują się w Starej Galerii Narodowej w Berlinie. Schinkel wykonał również dekoracje teatralne do ponad 40 sztuk, m.in. do oper Christopha Willibalda Glucka (1714–1787) Ifigenia w Aulidzie w 1802 i Mozarta (1756–1791) Czarodziejski flet w 1816.

Cechy szczególne reprodukcji obrazów Karla Friedricha Schinkla


Od 1823 do śmierci zajmował się monumentalnym cyklem fresków we wnętrzach Altes Museum. W 1825 ukończył swój ostatni obraz wielkoformatowy Blick in Griechenlands Blüte, idealizujący architekturę antyczną. Schinkel projektował również wnętrza pałacowe oraz meble. Ponadto Schinkel projektował również odznaczenia wojskowe. W 1813 wykonał projekt Krzyża Żelaznego według koncepcji Fryderyka Wilhelma III. W 1814 opracował projekt damskiego odznaczenia Orderu Luizy, nadawanego wyłącznie kobietom za opiekę nad chorymi i rannymi. Poznaj również inne reprodukcje obrazów Karla Friedricha Schinkla, m.in. Gothic Cathedral and Imperial-Palace oraz Castle by the river.