Władysław Podkowiński - obrazy

Produktów w kategorii: 12

Zobacz jako Siatka Lista
Ustaw kierunek malejący
na stronę

Produkty 12

Zobacz jako Siatka Lista
Ustaw kierunek malejący
na stronę

Produkty 12

Władysław Podkowiński pseudonim „Andrzej Ansgary” ur. 4 lutego 1866 w Warszawie, zm. 5 stycznia 1895 – polski malarz i ilustrator, prekursor impresjonizmu w Polsce.

Życiorys znanego impresjonisty

Podkowiński ukończył III Gimnazjum w Warszawie. Następnie studiował w warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych u Wojciecha Gersona i Aleksandra Kamińskiego, następnie w Akademii Petersburskiej, po czym w latach 1889–1890 przebywał w Paryżu. Od 1890 aż do przedwczesnej śmierci mieszkał w Warszawie. W latach 1890–95 zajmował pracownię w pałacu Kossakowskich, przy ulicy Nowy Świat 19. Namalował tam, patrząc z okna w stronę Krakowskiego Przedmieścia, znany obraz Ulica Nowy Świat w Warszawie w dzień letni (1892).

Zamów reprodukcje obrazów Podkowińskiego

Jako malarz skłaniał się od czasu pobytu w Paryżu ku impresjonizmowi, zaś pod koniec życia, w wyniku przeżyć osobistych (nieuleczalna choroba) skłonił się ku symbolizmowi. Uprawiał malarstwo olejne. Malował pejzaże, sceny figuralne, portrety, obrazy symboliczne. Jego najbardziej znanym obrazem jest głośny i szokujący mu współczesnych Szał uniesień, przedstawiający nagą kobietę na koniu stającym dęba, wystawiony po raz pierwszy w przez warszawskie Towarzystwo Zachęty Sztuk Pięknych w atmosferze skandalu. Podkowiński pociął obraz tuż przed planowanym zamknięciem wystawy; motywy jego decyzji pozostają niejasne. Bezkompromisowa postawa artysty, a w jej konsekwencji niedostatki materialne doprowadziły do ciężkiej choroby płuc zakończonej przedwczesną śmiercią w wieku 29 lat. Pośmiertna legenda uczyniła Podkowińskiego polskim artiste maudit („artystą przeklętym”). Podkowiński był też rysownikiem, tworzącym dla warszawskich czasopism ilustrowanych. Rysował dla takich tygodników, jak „Biesiada Literacka”, „Kłosy”, „Tygodnik Ilustrowany”, „Wędrowiec”. Ilustrował również książki i kalendarze. Sprawdź całą kolekcję obrazów Podkowińskiego dostępną w Lue Lue.

Zachęcamy też do zapoznania się z innymi dziełami z kategorii reprodukcje malarstwa.