Aleksander Gierymski – Żydówka z cytrynami

Już od 79,00 zł
Dostępny
Kod
REP_A_GIE_013
Cena od: 79 do 249

Żydówka z cytrynami - obraz handlarki Gierymskiego

Żydówka z cytrynami to obraz olejny Aleksandra Gierymskiego. Dzieło powstało w 1881 roku i dziś wchodzi w skład zbiorów Muzeum Śląskiego w Katowicach. Żydówka z cytrynami powstała w czasie pobytu malarza w Warszawie, kiedy ten związał swoją działalność artystyczną z grupą młodych literatów i krytyków, których połączyło zaangażowanie w działalność pozytywistycznego czasopisma Wędrowiec.

Opis obrazu Żydówka z cytrynami

Żydówka z cytrynami – obraz przedstawia ubogą handlarkę, sprzedającą owoce na ulicy. Kobieta jest w podeszłym wieku, jest ubrana w stare, zniszczone już ubrania. Postać z zadziwiającą lekkością dźwiga dwa ciężkie kosze z cytrynami. Kobieta ukazana jest przodem do obserwatora, patrzy mu prosto w oczy. Na jej twarzy widać zmęczenie i swego rodzaju melancholię. Dzieło utrzymane jest w zimnych barwach, co sugeruje – podobnie jak strój kobiety – że scena rozgrywała się już z końcem jesieni lub początkiem zimy. Żydówka ukazana jest jako samotna handlarka, zamglone tło widoczne za postacią kobiety tylko utwierdza widza w przekonaniu, że kobieta czuje się samotna i wyobcowana.

Żydówka z cytrynami Gierymski zasłynął obrazami, na których ukazywał codzienne życie mieszkańców Warszawy – również jej biedniejszych dzielnic. Opisywany obraz pojawił się na serii znaczków pocztowych wydanych w 1968 roku.

Więcej na temat techniki druku znajdą Państwo w zakładce Technologie.

W naszej ofercie znaleźć można także wielkie reprodukcje Leonardo da Vinci. Sprawdź także malarza Vermeer obrazy, które cieszą się dużą popularnością! 

 

Więcej informacji
Rodzaj produktu Obraz na płótnie
Kolorystyka obrazu Kolor
Napisz własną recenzję
Napisz opinię o produkcie:Aleksander Gierymski – Żydówka z cytrynami