Jan Matejko - obrazy

Produktów w kategorii: 4

Zobacz jako Siatka Lista
Ustaw kierunek malejący
na stronę

Produkty 4

Zobacz jako Siatka Lista
Ustaw kierunek malejący
na stronę

Produkty 4

 

Jan Matejko ur. 24 czerwca 1838 w Krakowie, zm. 1 listopada 1893 – polski malarz, twórca obrazów historycznych i batalistycznych, historiozof. Był autorem ponad trzystu obrazów olejnych oraz kilkuset rysunków i szkiców.

Jan Matejko w młodości przeżył bombardowanie Krakowa przez Austriaków podczas Wiosny Ludów w kwietniu 1848, a później powstanie styczniowe. Pod wpływem narodowych klęsk postanowił porzucić malarstwo religijne, które uważał za swoje powołanie, i poświęcił się prawie wyłącznie malarstwu historycznemu. Sama historia była jego obsesją. Nie potrafił o niej pisać ani opowiadać, więc ją malował. Zarzucano mu swobodne podejście do historii. Sam Matejko traktował swoje obrazy jako głos w polemice dotyczącej przeszłości i przyszłości kraju, a nie wyraz ideologii. Drugą pasją Matejki był kraj. Był on zagorzałym patriotą. Dofinansowywał miasto, biednych i kulturę, pokazując swoje obrazy za darmo lub przekazując je państwu.

Jan Matejko i obrazy historyczne. Cechy szczególne


Tajemnicą popularności obrazów historycznych Jana Matejki jest nie tylko kunszt wykonania prac, ale przede wszystkim „filmowość” ujęcia historii. Artystę wyróżniała skłonność do komponowania tłumnych, wielopostaciowych scen, często rozwiniętych panoramicznie, rozgrywających się w pozbawionej głębi przestrzeni pierwszego planu.

Dziedzictwo: naśladowcy i reprodukcje obrazów Matejki


Wykształcił wielu malarzy. Najważniejszymi uczniami byli Mehoffer, Wyspiański, Tetmajer i Malczewski, wybitni przedstawiciele polskiego modernizmu. W naszej ofercie znajdziesz reprodukcje najbardziej znanych szerokiej publice obrazów Matejki, jak Bitwa pod Grunwaldem czy Stańczyk.