Beata Beatrix - Dante Gabriel Rossetti - reprodukcja

199,00 zł
Dostępny
Kod
Dante Gabriel Rossetti – Beata Beatrix

W latach 1863–1870 powstawał jeden z popularniejszych w tamtych czasach obrazów - Beata Beatrix. Rosetti stworzył go specjalnie jako ilustrację do tomu “Życie nowego” Dantego Alighieri oraz jako hołd złożony Elizabeth Siddal, czyli zmarłej żonie malarza. Artysta wypełnił dzieło symbolami. Dominują w nim brązy i zielenie, natomiast mocniejszym akcentem są plamy czerwieni. Nierealny wymiar nadaje kompozycja spowita we mgle albo świetlistej poświacie.

Beata Beatrix Rossetti  – Opis obrazu

Dzieło przedstawia Elizabeth Siddal, która popełniła samobójstwo poprzez przedawkowanie laudanum. Powodem miała być depresja wywołana poronieniem i niewiernością Rossettiego. Mało kto potrafił pokazać jej stan jak Dante Gabriel Rossetti. Beata Beatrix jest kolejnym obrazem, do którego pozowała. Wcześniej pojawiła się jako Ofelia na dziele o tym samym tytule.

Obraz Beata Beatrix znanego malarza Dante Gabriela Rossetti 

Kobieta została przedstawiona podobnie na obu dziełach. Prawie uśpiona, oczekująca na śmierć - to cechy, które można zauważyć właśnie w obrazie Millaisa. Oba obrazy łączy również wiele przedmiotów mających znaczenie symboliczne. Mak symbolizuje sen, ale jest równocześnie rośliną, z której można stworzyć odurzający narkotyk. Zegar słoneczny wskazujący godzinę dziewiątą nawiązuje do godziny popełnienia samobójstwa. Czerwona postać widoczna po lewej stronie obrazu zdaje się symbolizować miłość, natomiast druga, czarna, to prawdopodobnie Dante. Gołąb widoczny blisko rąk kobiety natomiast ma najwyraźniej przywodzić na myśl Ducha Świętego.

Co ciekawe, Rossetti już wcześniej przygotowywał się do namalowania tego obrazu. Porównywał swoją żonę do bohaterki w “Życiu nowego” Dantego, kobiety, która nazywała się właśnie Beata Beatrix. Dante Rossetti przeżył silny szok, gdy uświadomił sobie, że obie kobiety umarły nagle i przedwcześnie.

Więcej na temat techniki druku znajdą Państwo w zakładce Technologie.

Dante Gabriel Rossetti Lady Lilith to inny obraz tego malarza dostępny w naszej Galerii! 

Więcej informacji
Rodzaj produktu Obraz na płótnie
Rozmiar 80x60
Kolorystyka obrazu Kolor
Napisz własną recenzję
Napisz opinię o produkcie:Beata Beatrix - Dante Gabriel Rossetti - reprodukcja