0
0
0,00 zł

Wassily Kandinsky - obrazy

 Wassily Kandinsky ur. 4 grudnia/16 grudnia 1866 w Moskwie, zm. 13 grudnia 1944 w Neuilly-sur-Seine – rosyjski malarz, grafik i teoretyk sztuki. Współtwórca i jeden z przedstawicieli abstrakcjonizmu.

Kim był słynny malarz?

Kandinsky pochodził z rodziny zamożnych przedsiębiorców. W 1871 jego rodzina przeniosła się do Odessy z powodu problemów zdrowotnych ojca. W gimnazjum pobierał klasy nauki gry na pianinie i na wiolonczeli. W 1886 wrócił do Moskwy, by studiować prawo i ekonomię. Nigdy jednak nie obronił doktoratu.Tuż po studiach wziął ślub ze swoją kuzynką Anną Chimiakiną. W 1896 wyjeżdża do Monachium, aby w całości oddać się malarstwu. Niestety Akademia Monachijska uznaje jego umiejętności za niedostateczne. W tej sytuacji Kandinsky decyduje się na studia w szkole słoweńskiego artysty Antona Ažbe. W 1900 wstępuje na Akademię Sztuk Pięknych w Monachium, gdzie studiuje pod okiem wybitnego niemieckiego malarza Franza Stucka. Przez następne pięć lat podróżował wraz z Gabrielą Münter po Europie. Gdy wrócili do Bawarii, osiedlili się w małym miasteczku Munaru, u podnóży Alp. Był to okres bardzo intensywnego i owocnego poszukiwania inspiracji. Obrazy Kandinsky'ego pochodzące z tamtego czasu to pejzaże charakteryzujące się dysharmonią kolorów. Często inspirował się również starymi rosyjskimi opowieściami, tworząc urzekające dzieła sztuki.

Wassily Kandinsky i jego obrazy

W 1901 założył grupę artystów o nazwie Phalnax. W przeciągu czterech lat Kandinski zorganizował dwanaście wystaw dla członków grupy. W 1909 wraz z Jawlenskyim Kanoldt, Kulbinem, Munterem i innymi założył Nową Grupę Artystów (Neue Kunstlervereinigung) i został powołany na przewodniczącego. Mimo wielu sukcesów, największym z nich uważa się założenie kolejnej grupy. W 1911 wraz z przyjacielem Frantsem Markiem założyli stowarzyszenie o nazwie Niebieski Jeździec (Blaue Reiter). W tym samym roku artysta znalazł swoje upodobanie w literaturze. W 1912 wydał swoją pierwszą książkę „O duchowości w sztuce”. Wraz z rozpoczęciem Wojny Światowej Wasilij opuścił Niemcy i 3 sierpnia 1914 udał się wraz z Gabrielą do Szwajcarii, gdzie zaczął pisać swoją drugą książkę „Punkt i linia, a płaszczyzna”. W listopadzie 1914 on i Gabriela rozstali się. Ona udała się z powrotem do Monachium, a on do Moskwy. Jesienią 1916 poznał Ninę Andrejewską, córkę rosyjskiego generała i w 1917 poślubił ją. W 1921 wyjechał do Niemiec. Tam był nauczycielem w Bauhaus od 1922 do czasu zamknięcia uczelni przez nazistów w 1933. Następnie wyjechał do Francji, gdzie spędził resztę życia. W 1939 otrzymał obywatelstwo francuskie. Założyciel grupy Błękitny Jeździec (niem. Der Blaue Reiter) oraz Die Phalanx. Działał we Wchutiemasie i Bauhausie. Swoje myślenie o sztuce ugruntował w metafizycznej spekulacji, uważał, że sztuka pełni funkcję metafizyczną, że dzieło sztuki jest bramą do transcendencji. Poglądy te wyłożył w rozprawie O duchowości w sztuce. Był zainteresowany muzyką, interesowała go synteza sztuk.

Zobacz najbardziej znane reprodukcje obrazów Wassilego Kandinsky'ego dostępne w naszej galerii. Zachęcamy też do zapoznania się z innymi dziełami z kategorii reprodukcje malarstwa.

Źródło: pl.wikipedia.org

Back to Top