Edvard Munch - obrazy

Produktów w kategorii: 9

Zobacz jako Siatka Lista
Ustaw kierunek malejący
na stronę

Produkty 9

Zobacz jako Siatka Lista
Ustaw kierunek malejący
na stronę

Produkty 9

 

Norweski malarz ekspresjonistyczny, którego dzieła a wykorzystywały emocjonalną niezgodę do tworzenia tajemniczych i symbolicznych scen. Malował w stylu charakteryzującym się niecodziennymi, wirującymi kształtami i nieziemskimi kolorami, jego obraz Krzyk (1893), jest jednym z najbardziej znanych dzieł historii sztuki. Jego symboliczne kompozycje figuralne przepełnia samotność, przygnębienie i lęk przed śmiercią. W jego pracach widoczny jest silny kontur, zróżnicowany koloryt i płynna secesyjna linia. Twórczość Muncha silnie oddziaływała na malarstwo europejskie XX wieku. Także w Polsce dzięki przyjaźni artysty z Stanisławem Przybyszewskim, zaznaczył się jego wpływ, widać to zwłaszcza w malarstwie Wojciecha Wiessa.

Urodził się 1863 r. w Løten w Norwegii. Jego dzieciństwo zostało zaciemnione śmiercią matki i siostry z powodu gruźlicy, a także psychiczną chorobą ojca. Zapisując się do Royal School of Art and Design w Oslo w 1880 r., po początkowych studiach inżynierskich, przyjął styl naturalistyczny pod wpływem impresjonistów. Podczas wizyty w Paryżu w 1889 roku widział dzieła Vincenta van Gogha i Georgesa Seurata, które wpłynęły na użycie koloru i farby przez Muncha. Przez wiele lat cierpiał na problemy ze zdrowiem psychicznym, artysta doznał załamania w 1908 r., w wyniku którego został hospitalizowany. Munch przeżył resztę życia w cichej kontemplacji w swoim rodzinnym kraju, a jego prace stały się znaczącym wpływem na Ernsta Ludwiga Kirchnera i innych ekspresjonistów niemieckich. Zmarł 23 stycznia 1944 r. W Ekely w Norwegii w wieku 80 lat. W 1963 r. otwarto Munch Museet w Oslo, w którym znajduje się bogata kolekcja obrazów, grafik i rysunków artysty.

Dziś jego prace znajdują się między innymi w zbiorach Muzeum J. Paula Getty'ego w Los Angeles,  Londynie,  Amsterdamie i Nowym Jorku.

 

Zachęcamy też do zapoznania się z innymi dziełami z kategorii reprodukcje malarstwa.