0
0
0,00 zł

Edouard Manet

 Édouard Manet ur. 23 stycznia 1832 w Paryżu, zm. 30 kwietnia 1883 tamże – francuski malarz, prekursor impresjonizmu, ilustrator.

W roku 1838 rozpoczął naukę w szkole w Vaugirard, jednakże młody Eduard nie przykładał się do nauki. Z nadzieją na poprawę w roku 1842 został zapisany przez rodziców do Collège Rollin (jednej z najbardziej renomowanych szkół w Paryżu). Tam Eduard poznał Antonina Prousta, swego późniejszego biografa. Zmiana szkoły nie zmieniła nastawienia Maneta do nauki, jednakże w tym czasie wuj Eduard, Edmund Eduard Fournier, dostrzegł jego talent artystyczny. Wuj udzielał Eduardowi pierwszych lekcji rysunku oraz zabierał go do Luwru. W styczniu 1850 rozpoczął terminowanie w pracowni Thomasa Couture'a.

Po latach nauki chciał zaistnieć w środowisku artystycznym i szansą na to miało być zamieszczenie swoich dzieł w Salonie Paryskim. Niedowład kończyn doprowadził do gangreny lewej stopy. Operacja jej amputacji nie przyniosła wyzdrowienia i malarz zmarł 11 dni później, 30 kwietnia 1883 roku. Ceremonia pogrzebowa odbyła się 3 maja 1883 na Cimetiere de Passy w obecności takich znanych osób jak: Emile Zola, Alfred Stevens, Claude Monet, Edgar Degas.

Źródło: pl.wikipedia.org

Ustaw kierunek malejący

Ustaw kierunek malejący