0
0
0,00 zł

Alfons Mucha

alfons mucha obrazy - reprodukacje na płótnie Alfons Mucha ur. 24 lipca 1860 w Iwanczycach koło Brna, zm. 14 lipca 1939 w Pradze. Był grafikiem i malarzem, jednym z czołowych przedstawicieli secesji i fin de siecle'u.

Twórczość Muchy łączy tradycje bizantyjskie i współczesne. Jego znakiem rozpoznawczym są grafiki kobiet w stylu belle époque – wyidealizowana postać pięknej kobiety otoczonej naręczem kwiatów i liści, symbolami i arabeskami.

Mucha rozpoczął w latach 1885-1886 studia na Akademii Sztuk Pięknych w Monachium. Następnie w Paryżu wstąpił na Akademię Julien. Był to okres rozkwitu impresjonizmu, początków symbolizmu i dekadentyzmu. Przez pewien czas dzielił pracownię z Gauguinem, póki ten nie wyjechał na Karaiby. W tym okresie Alfons Mucha zaczął już precyzować swoje poglądy na temat  własnej sztuki i jej wizji. Wrócił do ojczyzny w 1913 roku. W 1931 r. namalował witraż dla nowej kaplicy arcybiskupiej w katedrze św. Wita w Pradze.

Zmarł załamany w kilka tygodni po wkroczeniu wojsk hitlerowskich do Pragi, po przesłuchaniu przez gestapo. Miał 79 lat. Został pochowany na Slavinie na Wyszehradzie w Pradze.

Źródło: pl.wikipedia.org

 

Zobacz najbardziej rozpoznawalne reprodukcje obrazów i grafik Alfonsa Muchy, dostępne w naszej galerii:

Ustaw kierunek malejący
Strona:
  1. 1
  2. 2
  3. 3
  4. 4

Ustaw kierunek malejący
Strona:
  1. 1
  2. 2
  3. 3
  4. 4