0
0
0,00 zł

Vincent Van Gogh - obrazy

 

Holenderski malarz należący do najbardziej znanych artystów w historii związanym z ruchem postimpresjonistycznym, najbardziej znany z portretów i przedstawień cyprysów i pól pszenicy. Jego ekspresyjne przedstawienia scen ulicznych, słoneczników i portretów przedstawiają żywe kolory co widać w jego przełomowym dziele Gwiaździsta noc (1889).

Zanim został malarzem, van Gogh pracował jako praktykant w salonie sztuki wuja, gdzie uczył się o dawnych mistrzach i współczesnym malarstwie, a także jako świecki kaznodzieja w Belgii. W wieku 27 lat Van Gogh postanowił poświęcić się malarstwu. Inspiracją dla Van Gogha była również liniowość, płaskie obszary kolorów i spłaszczona perspektywa występująca w japońskich drzeworytach ukiyo-e .

Van Gogh przeprowadził się do Paryża w 1886 r. gdzie zapoznał się z twórczością malarzy impresjonistycznych za pośrednictwem swojego brata Theo, który organizował wystawy tych artystów.

W 1888 r. Van Gogh przeprowadził się do Arles na południu Francji i wykonał serię rysunków piórem i atramentem, portretów mieszkańców i słoneczników, które - jak miał nadzieję - przekonają Paula Gauguina, by do niego dołączył. Właśnie w tym okresie Van Gogh niesławnie odciął sobie ucho. Płodny malarz, wyprodukował ponad 2100 prac w niewiele ponad dekadę. Van Gogh zmarł w wieku 37 lat 29 lipca 1890 roku w Auvers-sur-Oise we Francji z powodu samookaleczenia, rany postrzałowej.

Jedno z najsłynniejszych dzieł Van Gogha, Starry Night , stanowi przykład jego unikalnego ekspresjonistycznego stylu. Dziś jego prace znajdują się w kilku stałych kolekcjach, w tym w Musée d'Orsay w Paryżu, Sankt Petersburgu i Nowym Jorku.

Ustaw kierunek malejący
Strona:
  1. 1
  2. 2
  3. 3
  4. 4
  5. 5

Ustaw kierunek malejący
Strona:
  1. 1
  2. 2
  3. 3
  4. 4
  5. 5
Back to Top