0
0
0,00 zł

John Everett Millais

 John Everett Millais

 

 

 

 

 

 

 

 

Sir John Everett Millais (ur. 8 czerwca 1829 w Southampton, zm. 13 sierpnia 1896) - brytyjski malarz i ilustrator.

 
Był wybitnie utalentowanym dzieckiem, malował już w wieku czterech lat. Mając lat jedenaście podjął studia w Royal Academy, gdzie ze względu na wiek nazywany był The Child (Dzieciak).
 
W roku 1848 wraz z Dante Gabrielem Rossettim i Williamem Holmanem Huntem założył Bractwo Prerafaelitów. Jedna z jego prac z okresu działalności wśród prerafaelitów, Chrystus w domu swoich Rodziców, charakteryzowała się dużym realizmem, wywołała sprzeciw i oburzenie.
 
W 1852 Millais wystawił Ofelię, która przyniosła mu sukces. Malarz zastosował tu technikę nakładania farby na jeszcze wilgotne podłoże, by uwypuklić świetliste odcienie i konkretne szczegóły.
 
W 1855 artysta poślubił Effie Gray, byłą żonę krytyka sztuki Johna Ruskina. Jej rozwód wywołał wielki skandal, w związku z czym małżeństwo wyjechało na kilka lat do Szkocji. Po powrocie do Anglii w 1862 styl Millaisa uległ zmianie. Artysta starał się zarzucić surowość tematyczną i stylistyczną na rzecz konwencjonalnego malarstwa epoki wiktoriańskiej. Przyczyną zmian była najprawdopodobniej Effie Gray, która wymagała od męża, by malował szybciej i na bardziej popularne tematy. Wiązało się to z koniecznością zapewnienia utrzymania szybko powiększającej się rodzinie, małżonkowie dochowali się ośmiorga dzieci.
 
W 1863 Millais został członkiem rzeczywistym Royal Academy, malował obrazy historyczne i portrety, także dziecięce. Do końca życia cieszył się znaczną popularnością, w 1896 niecałe pół roku przed śmiercią został wybrany przewodniczącym Royal Academy.
 
 

Ustaw kierunek malejący

Ustaw kierunek malejący