0
0
0,00 zł

Carl Spitzweg

carl spitzweg

 

 

 

 

 

 

 

Carl Spitzweg (ur. 5 lutego 1808 w Unterpfaffenhofen (dz. Germering), zm. 23 września 1885 w Monachium) – malarz i rysownik niemiecki. Jego twórczość była związana ze środowiskiem niemieckiego mieszczaństwa, określanego jako „Biedermeier”.

 
Pochodził ze środowiska zamożnego kupiectwa. Zgodnie z wolą rodziny wykształcił się na kupca, był szanowany jako działacz polityczny.
 
Jego dwaj bracia zdobyli również zawody cieszące się szacunkiem w ich środowisku. Najstarszy, Simon, miał przejąć przedsiębiorstwo po ojcu, Carl miał zostać aptekarzem, a najmłodszy Eduard lekarzem. W wieku 11 lat stracił matkę. Jego ojciec ożenił się w tym samym roku powtórnie z siostrą zmarłej żony.
 
Carl Spitzweg ukończył z wyróżnieniem gimnazjum humanistyczne w Monachium.
 
1829 pracował w aptece „Pod Lwem” w Straubing, gdzie zetknął się z malarzami i aktorami.
 
W roku 1830 rozpoczął studia przyrodnicze na Uniwersytecie Monachijskim, ukończone z wyróżnieniem w roku 1832. W 1833 porzucił zawód aptekarza i poświęcił się całkowicie malarstwu. Nigdy nie studiował malarstwa, był zupełnym samoukiem. Odbył kilka podróży po Europie.
 
W roku 1845 został współpracownikiem pisma satyrycznego „Fliegende Blätter”, w którym zamieszczał liczne rysunki humorystyczne.
 
 

Ustaw kierunek malejący

Ustaw kierunek malejący