0
0
0,00 zł

Carl Spitzweg

 Carl Spitzweg ur. 5 lutego 1808 w Unterpfaffenhofen , zm. 23 września 1885 w Monachium – malarz i rysownik niemiecki. Jego twórczość była związana ze środowiskiem niemieckiego mieszczaństwa, określanego jako „Biedermeier”.

Pochodził ze środowiska zamożnego kupiectwa. Zgodnie z wolą rodziny wykształcił się na kupca, był szanowany jako działacz polityczny. Jego dwaj bracia zdobyli również zawody cieszące się szacunkiem w ich środowisku. Najstarszy, Simon, miał przejąć przedsiębiorstwo po ojcu, Carl miał zostać aptekarzem, a najmłodszy Eduard lekarzem. W wieku 11 lat stracił matkę. Jego ojciec ożenił się w tym samym roku powtórnie z siostrą zmarłej żony. Carl Spitzweg ukończył z wyróżnieniem gimnazjum humanistyczne w Monachium. Zgodnie z wolą ojca rozpoczął 1825 praktykę w nadwornej aptece królewskiej w Monachium.

W 1829 roku pracował w aptece „Pod Lwem” w Straubing, gdzie zetknął się z malarzami i aktorami.Rok później rozpoczął studia przyrodnicze na Uniwersytecie Monachijskim, ukończone z wyróżnieniem w roku 1832. W 1833 porzucił zawód aptekarza i poświęcił się całkowicie malarstwu. Nigdy nie studiował malarstwa, był zupełnym samoukiem. Odbył kilka podróży po Europie. W roku 1845 został współpracownikiem pisma satyrycznego „Fliegende Blätter”, w którym zamieszczał liczne rysunki humorystyczne. Został pochowany na Starym Cmentarzu Południowym w Monachium.

Źródło: pl.wikipedia.org

Ustaw kierunek malejący

Ustaw kierunek malejący